Pomozte vzniku nové rodiny

Darovaná vajíčka jsou pro mnoho bezdětných párů jedinou šancí léčby neplodnosti.

Kompenzace nákladů až 37 000 Kč

Darujte šanci ženám, které se touží stát maminkou vlastního dítěte a získejte mnoho benefitů

Darujte šanci ženám, které se touží stát maminkou vlastního dítěte a získejte mnoho benefitů

Úžasný pocit

Nejen věkem, ale i v důsledku vážných onemocnění se výrazně snižuje kvalita vajíček. Darováním vitálních vajíček pomůžete bezdětným párům splnit jejich velký sen.

Finanční kompenzace výdajů

Vážíme si vaší pomoci, proto vám nabízíme finanční kompenzaci výdajů spojených s darováním až 37 000 Kč.

Naprostá anonymita

Darovací program je podle zákonů ČR zcela anonymní. Dárkyně a příjemkyně se tak navzájem nemohou identifikovat.

Zdravotní vyšetření

Komplexní zdravotní prohlídkou na špičkovém odborném pracovišti získáte cenné informace o svém zdraví.

Příjemné zázemí a snadná dopravní dostupnost

Moderní kliniku Clayo Clinic najdete v Praze na Smíchovském nádraží. Nabízíme klidné zázemí a rádi vám vyjdeme maximálně vstříc, aby celý proces darování byl co nejkomfortnější.

Kdo může darovat

 • Zdravá žena ve věku 18 – 33 let
 • S BMI do 30
 • Znáte zdravotní stav v rodině
  (generace rodičů a prarodičů)
 • Máte platné zdravotní pojištění v ČR

Průběh darování

1.

Vstupní konzultace a vyšetření

Na samém začátku se potkáte s naší koordinátorkou, která vám vše vysvětlí, provede plánem darování a zodpoví dotazy. Následně si vás do péče převezme lékař. Zkonzultuje s vámi zdravotní stav a rodinnou anamnézu. Poté přijde na řadu gynekologické vyšetření, odběry krve a genetické testy. Celá vstupní konzultace zabere minimálně hodinu, proto doporučujeme vyhradit si dostatek času.

2.

Hormonální stimulace

Jakmile budeme mít vyhodnocené testy, připravíme pro vás plán hormonální stimulace. Ten si u nás vyzvednete spolu s léky a vysvětlením, jak si správně, bezpečně a bezbolestně aplikovat injekce. Zároveň zodpovíme všechny další dotazy, které vás v mezičase napadnou.

3.

Kontrolní ultrazvuk

Po 10–14 dnech hormonální stimulace si vás pozveme na kontrolní ultrazvuk. Zpravidla ho provádíme pouze jednou, někdy je ale třeba, abyste za námi přišla podruhé. V momentě, kdy budete připravená na odběr, posuneme se k další fázi.

4.

Odběr vajíček

Samotný odběr probíhá bezbolestně přes poševní stěnu v celkové anestezii. Na sále strávíte přibližně 15 minut, poté si u nás minimálně 2 hodiny odpočinete ve speciální oddechové místnosti. Domů vás propustíme pouze v doprovodu dospělé osoby. Poproste tedy někoho z rodiny, partnera nebo kamarádku, aby vás v den odběru dopravili domů a poskytli vám péči.

5.

Darovala jste život

Po odběru vajíček k sobě buďte laskavá a dopřejte si dostatek času na zotavení. Darovala jste život, a to stojí energii. My vám poskytneme kompenzaci až 34 000 Kč, která vám pokryje finance spojené s darováním.

 • Podle platné právní úpravy v ČR je darování vajíček dobrovolné, anonymní a bezplatné. Vzájemná identifikace dárkyň a příjemkyň není možná.
 • Clayo Clinic poskytuje dárkyním podstupujícím ovariální stimulaci a následný odběr vajíček v celkové anestezii na základě jejich žádosti finanční kompenzaci.
 • Podle § 7 odst. 1 písm. b) zákona o lidských tkáních a buňkách dárce může obdržet pouze náhradu účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložených výdajů spojených s darováním.

Proč darovat v Clayo Clinic

Inovativní klinika

Clayo Clinic vlastní a vede jeden z nejzkušenějších českých embryologů Dr. Daniel Hlinka. Díky inovativním postupům a moderním technologiím spolu s našimi dlouholetými zkušenostmi, zaručujeme nejvyšší kvalitu péče.

Přátelský přístup

Přátelský přístup je pro nás standardem, který naše dárkyně často oceňují. Po celou dobu se o vaše zdraví a pohodlí bude starat tým zkušených profesionálů a vaše osobní koordinátorka.

Rychlost a časová vstřícnost

S koordinátorkou se dohodnete na vstupním vyšetření a možném termínu darování vajíček. Pak naplánujete 4-5 návštěv naší kliniky v blízkosti centra Prahy. Na klinice máme dětský koutek a zajistíme případně i hlídání vašich dětí. Po celou dobu jsme k dispozici vašim dotazům.

Moderní klinika v Praze

Clayo Clinic je moderní klinika léčby neplodnosti, kterou vlastní a vede významný inovátor oboru Dr. Daniel Hlinka. Jsme rodinné centrum, ve kterém si manželé Daniel a Zuzana Hlinkovi plní svůj sen - pomáhat ostatním ke šťastné rodině tak, jak před devatenácti lety pomohla medicína jim. Společně vychovávají 18-ti letá dvojčata, která vznikla v embryologické laboratoři přímo pod rukama dr.Hlinky. 

Spolu s ním působí na klinice špičkový tým lékařů a sester, naši klienti oceňují také moderní příjemné zázemí a komorní rodinnou atmosféru. Vznik nového života pro nás není jen práce. Je to naše poslání.

Zjistit víc

Skvělá dostupnost a příjemné zázemí

 • U stanice metra Smíchovské nádraží
 • Skvělá dostupnost i z širšího okolí Prahy
 • Bezbariérový přístup
 • Možnost parkování
 • Dětský koutek a možnost hlídání dětí během vyšetření
ukázat na mapě

Nejčastější dotazy

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Radka Jarošová, vedoucí lékařka IVF programu na klinice Clayo Clinic.

Co se děje s mým tělem, když daruji vajíčka?

Vajíčka jsou ženské pohlavní buňky. Tak, jako má muž spermie, žena má vajíčka (vaječné buňky - oocyty). Oproti mužům, jejichž produkce spermií je relativně neomezená, u žen nejčastěji dozraje jen jedno vajíčko za měsíc. Dozrávání vajíček je v ženském těle řízeno hormony. Při darování vajíček jsou vám po dobu deseti až čtrnácti dnů aplikovány hormony. Ty způsobí, že na vašich vaječnících neuzraje jen jedno vajíčko, ale více – přibližně 5-25 vajíček. Po darování můžete očekávat menstruaci do následujících 10-15 dnů. Následující cyklus už by měl být standardní.

Budu moci mít vlastní děti, pokud teď daruji vajíčka? Jak to ovlivní moji plodnost?

Nemusíte se bát. Odběr vajíček nijak neovlivňuje vaši schopnost počít přirozenou cestou.

Mohu darovat vajíčka opakovaně?

Ano. Mezi předchozím odběrem a následující stimulací vaječníků však musí být minimálně 3 měsíce pauza. Pokud budete chtít opakovaně darovat vajíčka, spojte se s naší koordinátorkou. Ta s vámi dohodne další postup.

Budu pociťovat bolesti?

Ne. Odběr probíhá v krátké celkové anestezii a je tedy bezbolestný. Pokud dobře zareagujete na hormonální stimulaci, budete mít pouze pouze pocit nadmutého břicha, který odezní ihned po darování. Následně doporučujeme klid po dobu následujících 24 hodin.

Mohu darovat vajíčka, když užívám hormonální antikoncepci, mám nitroděložní tělísko, injekční (depotní) hormonální antikoncepci nebo jsem podstoupila sterilizaci (“podvázání” vejcovodů)?

Ano, můžete. Pokud už hormonální antikoncepci užíváte, bude hormonální stimulace jednodušší. Po dobu přípravy na odběr vajíček se ale budete muset bez pilulek obejít a vzít si na pomoc kondomy nebo pesar. Ani antikoncepce podávaná formou injekcí a nitroděložní tělísko nejsou žádnou překážkou a nemusíte se jejich používání vzdávat. Nevadí ani sterilizace, vajíčka můžete darovat i v případě, že jste ji podstoupila.

Kolik návštěv musím u vás před darováním absolvovat?

Optimální je navštívit nás čtyřikrát až pětkrát.

 1. návštěva: Čeká vás vstupní konzultace, během které vám vše vysvětlíme a zodpovíme vaše otázky. Následně provedeme vstupní vyšetření a genetické testy.
 2. návštěva: Během ní si vyzvednete injekce s léky a plán hormonální stimulace. Zároveň vám vysvětlíme, jak s injekcemi zacházet a zodpovíme další případné otázky.
 3. návštěva: Po zhruba 10 dnech stimulace k nám přijdete na kontrolní ultrazvuk, který je někdy nutné opakovat.
 4. Závěrečná návštěva: Během ní již probíhá samotný odběr.

Jak probíhá darování vajíček? Budu mít po odběru jizvu?

Samotný odběr trvá asi 15 minut, v celkové anestezii na operačním sále. Vajíčka odebíráme přes poševní stěnu, nemusíme tedy provádět žádný řez, takže po zákroku nebudete mít stehy ani jizvu. Po zákroku si u nás chvilku odpočnete, abychom měli jistotu, že vše proběhlo bez komplikací. Po zhruba 2 hodinách můžete odejít domů v doprovodu rodinného příslušníka, partnera či kamarádky. Doporučujeme dodržovat minimálně 2 týdny klidový režim.

Jsou s darováním vajíček spojená nějaká rizika a komplikace?

Stejně jako každý zákrok má i darování vajíček svá rizika, která jsou však naprosto minimální a vždy se jim snažíme předejít individuálním přístupem ke každé pacientce a vhodným nastavením dávek. Během hormonální stimulace se u vás může výjimečně objevit tzv. hyperstimulační syndrom, který se projevuje bolestmi v podbřišku, nevolností nebo střevními obtížemi. Pokud se něco takového stane, jsme tu pro vás a pomůžeme vám, abyste se co nejdřív cítila lépe. Po samotném zákroku se můžou opět objevit bolesti v podbřišku, ty ale odezní během následující menstruace.

A co když...

Máte další dotazy? Neváhejte a napište nám. Nebo si je připravte na první osobní schůzku.

Chcete vědět víc?
Jsme tu pro Vás.

 

Koordinátorka programu

Jana Procházková

+ 420 778 717 528
darkyne@clayoclinic.cz

Chci darovat

Darovala jste v minulosti vajíčka?
Máte zdravotní pojištění v ČR?
Ještě poprosíme pár základních informací o vás:

Veškerá komunikace je šifrovaná pomocí SSL a řídí se pravidly Ochrany osobních údajů (GDPR)